Lifestyle

Jak rozpoznać, że nasze nastoletnie dziecko ma problemy?

objawy depresji u dzieci

Problemy natury psychologicznej mogą pojawiać się także w wieku nastoletnim. Niestety, rodzice często nie wiedzą, jak dostrzec je u swojego dziecka. Są jednak pewne objawy, które mogą powiedzieć nam, że coś nie jest do końca w porządku. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Zachowanie dziecka może w dużej mierze wskazywać na to, że ma ono problemy natury psychologicznej. W szczególności dotyczy to depresji, która dotyka także osób w młodym wieku.

Dzieci poddane są obecnie coraz większej presji i przytłoczone nadmiarem zajęć i sytuacją w grupie rówieśniczej mogą czuć się coraz gorzej. Rodzic powinien wiedzieć, jak rozpoznać takie problemy i jak prawidłowo zareagować.

Nadmierny smutek i poczucie beznadziejności

Zaburzenia depresyjne u nastolatków bardzo często objawiają się przez nadmierny smutek, pesymizm oraz poczucie beznadziejności oraz mniejsze poczucie własnej wartości. Gdy nastolatek jest przygnębiony i zauważamy u niego ten stan częściej niż zwykle, warto z nim porozmawiać.

Problemy z snem i jedzeniem

Także zaburzenia natury psychologicznej manifestują się przez objawy somatyczne, na przykład takie jak problemy ze snem i jedzeniem. Nastolatek może wtedy zarówno spać zbyt długi albo może cierpieć na bezsenność, może też jeść więcej niż zwykle albo o wiele mniej.

Bunt, odizolowanie i większa skrytość w sobie

Dzieci w okresie nastoletnim często przechodzą fazę buntu, ale musimy pamiętać o tym, że za tymi zmianami mogą także kryć się poważniejsze problemy. Podobnie jest w przypadku większej skrytości w sobie, gdy nastolatek przestaje rozmawiać z rodzicami, zamyka się często w pokoju, nie jest skory do kontaktów z koleżankami i kolegami.

Co wtedy, gdy widzimy, że nastolatek ma problemy?

Jeśli zauważamy te właśnie symptomy u nastolatka, nie warto ich lekceważyć. Najlepiej rozpocząć od rozmowy, w której wskażemy, że zauważyliśmy niepokojące zmiany i wyrazimy chęć pomocy.

Często konieczne jest też wsparcie ekspertów – oferuje je między innymi Centrum Dobrej Terapii z Krakowa. Oferowane przez Centrum Dobrej Terapii usługi obejmują konsultacje z psychologiami, psychiatrami oraz psychoterapię.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *