Diety

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

dieta

Trend na zdrowe odżywianie utrzymuje się w naszym kraju już od dobrych kilku lat i miejmy nadzieję, że zostanie z nami jak najdłużej. Chęć spożywania posiłków w duchu fit pojawia się u osób w różnym wieku i bardzo często stanowi jeden z celów stawianych nie tylko wraz z rozpoczęciem kolejnego roku, ale również z innych okazji. Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania się w ogromnym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Od czego należy zacząć jeśli chcemy zmienić dotychczasową dietę?

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Najprościej rzecz ujmując pod pojęciem zdrowego odżywiania kryje się przyjmowanie produktów spożywczych w określonych proporcjach, opracowanych przez specjalistów żywienia. Te proporcje widać nie tylko w przepisach stworzonych przez dietetyków, ale również w daniach składających się na catering dietetyczny. Na czym one polegają?

  • Zgodnie z najnowszą piramidą żywieniową, w ciągu dnia powinniśmy spożywać najwięcej warzyw i owoców, w proporcji 4:1.
  • Na drugim miejscu znajdują się pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli kasze, makarony, chleb itp.
  • Dalej znajduje się nabiał, czyli mleko i przetwory mleczne. Wskazane jest spożywanie tych z mniejszą ilością tłuszczu, czyli np. 1,5-2%.
  • Za nabiałem uplasowało się mięso, ryby, jajka i rośliny strączkowe. Chcąc zdrowo się odżywiać, wystarczy jedna porcja dziennie.
  • Na samej górze piramidy znalazły się produkty, które powinny być spożywane w najmniejszych ilościach. Są to orzechy, oleje roślinne oraz pestki owoców. Powinny one znaleźć się w naszej codziennej diecie, jednak wystarczy bardzo mała porcja.

Jakie zasady zdrowego odżywiania należy wdrożyć w życie?

Niezależnie od tego czy zamawiamy catering dietetyczny, czy gotujemy samodzielnie, chcąc odżywiać się zdrowo, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Mięso oraz jego przetwory nie mogą stanowić więcej niż 500 g tygodniowo. Zamiast tłuszczów zwierzęcych, sięgajmy po tłuszcze roślinne. Należy też ograniczyć cukier, słodycze, sól oraz alkohol.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *