Diety

Jedz i chudnij – zasady zdrowego odżywiania

jedz i chudnij

Radość z jedzenia jest jednym z najlepszych doświadczeń, jakie zdarzają się w naszym codziennym życiu. Często niestety jest tak, że odżywiamy się w sposób nieprzemyślany, wpychając do swojego jadłospisu niezbyt zdrowe produkty, często przekraczające nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Działając w ten sposób narażamy się nie tylko na niedostateczne dostarczanie sobie niezbędnych składników odżywczych, ale także ściągamy na siebie widmo nadwagi, która niekontrolowana może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jednak musimy wiedzieć, że aby cieszyć się piękną sylwetką nie musimy rezygnować ze spożywania pysznych posiłków. Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób je konstruować. Nasza dieta powinna być tworzona w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Tylko wtedy mamy gwarancję, że przyczyni się ona pozytywnie do stanu naszego zdrowia. Według jakich zasad powinniśmy konstruować swój jadłospis? Gdzie możemy zwrócić się po pomoc?

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Przysłowie “jesteś tym, co jesz” nie wzięło się znikąd. Nasze posiłki mają duże znaczenie z perspektywy ogólnej kondycji naszego organizmu. Dlatego selekcja tego, co będzie znajdować się na naszym talerzu powinna przebiegać według kilku podstawowych zasad.

Za ogólny kompas może posłużyć nam piramida żywieniowa. Daje nam ona ogólne rozpoznanie w tym, co powinna zawierać w sobie wartościowa dieta. I w jakich proporcjach. Na dole piramidy żywieniowej żywieniowej znajdują się warzywa i owoce – to o ich bogactwo w diecie powinniśmy zadbać przede wszystkim. Nieco wyżej znajdują się produkty pełnoziarniste czyli między innymi chleby i makarony. W następnej kolejności musimy myśleć o nabiale – np. mleku i serach. Dopiero później przychodzi pora na mięso i ryby. Na szczycie piramidy żywieniowej znajdują się tłuszcze – np. orzechy i oleje.

Oprócz tego rzeczy, o których powinniśmy pamiętać to chociażby spożywanie posiłków o stałych porach, picie dużych ilości wody, ograniczanie cukru czy nie jedzenie bezpośrednio przed snem. To jedne z podstawowych zasad, których powinniśmy się trzymać. Musimy jednak mieć świadomość, że wybór idealnej diety dostosowanej do potrzeb naszego organizmu i naszego stylu życia jest o wiele bardziej skomplikowana. Czy znaczy to jednak, że musimy spędzać długie godziny na lekturze książek z zakresu dietetyki? Na szczęście są dostępne inne opcje.

Edukacja żywieniowa i treningowa

Naturalne jest, że żyjąc dotychczas w całkowitej nieświadomości w kwestiach związanych ze zdrowym odżywianiem możemy na początku poczuć się odrobinę skonfundowani. Nie ma w tym nic dziwnego – wbrew pozorom kwestia tego, jak dobrać dietę do swoich indywidualnych potrzeb nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej świadczy o tym chociażby fakt, że studia dietetyka trwają 3 albo 5 lat. Właśnie tyle czasu potrzeba, by bezbłędnie opanować umiejętności z zakresu dobierania diety do potrzeb ludzi znajdujących się w różnej sytuacji. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy w tym osamotnieni. To właśnie dietetyk jest kimś, do kogo powinniśmy się zwrócić w razie wszelkich wątpliwości odnośnie tego, jaka dieta jest dla nas najlepsza.

Osoby zmagające się z zaawansowanymi problemami z wagą powinni pomyśleć o skorzystaniu z takiego wsparcia. W ich przypadku zmiana stylu życia wymaga często podjęcia zdecydowanych działań. Dobrym punktem wyjścia jest chociażby wyjazd na obóz treningowy. Na obozach odchudzających dla dorosłych uczestnicy mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych dietetyków, będących prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Dostępny na takich wyjazdach catering dietetyczny pozwala na własnej skórze zobaczyć, jak skonstruowane są pełnowartościowe, zbilansowane posiłki będące nieodłącznym elementem każdej skutecznej kuracji odchudzającej. Sport i prawidłowa dieta to dwa nieusuwalne składniki zdrowego stylu życia. Warto mieć tego świadomość i robić wszystko, by stały się nieodłącznymi elementami naszego planu dnia.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *