Lifestyle

Jakie buty na trening? Dobierz obuwie do aktywności

buty do aktywności

Aby uprawianie sportu było bezpieczne i nie wiązało się z licznymi kontuzjami, powinieneś zadbać o odpowiedni strój. Szczególnie ważne jest obuwie. Nieodpowiednio dobrane ma wpływ nie tylko na stopy, ale na cały układ ruchu. Jeśli zapewnisz sobie odpowiednią dla konkretnej aktywności stabilizację i optymalne wsparcie, nie przeciążysz mięśni ani stawów. Znaczenie ma twardość podeszwy, rodzaj amortyzacji, a także sztywność i wysokość cholewki.

Jogging

Buty do biegania różnią się w zależności od tego, gdzie i z jaką intensywnością biegasz. To oczywiste, że w terenie liczy się bardziej wytrzymała i odporna na przebicia podeszwa, zaś na stadionie lekkość i powierzchnia antypoślizgowa. Z kolei gdy trenujesz na asfalcie, zależy Ci na skutecznej amortyzacji.

Buty do biegania są zwykle bardzo lekkie. Ich cholewkę często szyje się z drobnej siateczki, aby zapewniały dobrą cyrkulację powietrza. Za ochronę stawu skokowego i niezsuwanie oraz bezkompromisowy komfort odpowiada wprowadzana w licznych modelach wewnętrzna skarpeta. Podczas biegu opina ona szczelnie stopę, a Ty nie myślisz o tym, że masz na nogach buty. Nie ma mowy o otarciach czy dyskomforcie.

buty do biegania

Siłownia

Na siłowni liczy się przede wszystkim stabilizacja. Dlatego buty treningowe powinny mieć niezawodną antypoślizgową podeszwę. Dobrym rozwiązaniem są stosowane przez niektórych producentów, na przykład Nike oraz adidas, poprzeczne stripy. Takie umieszczone w cholewce pasy zabezpieczają przed niekontrolowanymi ruchami stóp w osi bocznej. Jeśli jednak nie planujesz dźwigania ogromnych ciężarów, wystarczą buty z mocnym sznurowaniem.

Fitness

Jeśli bliższe są Ci ćwiczenia do muzyki lub łagodne rozciąganie, niż bieżnia i hantle, zdecydowanie potrzebujesz butów lekkich. Powinny być dobrze dopasowane do stopy i miękkie, aby nie blokowały wykonywania żadnych ruchów. Na zajęciach tanecznych antypoślizgowa podeszwa nie będzie tak konieczna jak na przykład na aerobiku. Jogę lub pilates możesz bez obaw ćwiczyć boso.

buty na siłownie

Trekking

O ile inne dyscypliny na początek można uprawiać w jednych uniwersalnych butach, o tyle outdoor zawsze wymaga specyficznego podejścia. Zwłaszcza dotyczy to wędrówek po górach, gdzie teren jest trudny, a każdy korzeń, obsunięty kamień czy niespodziewana pochyłość może zakończyć się skręceniem kostki. Do terenowych wyzwań potrzebujesz butów ze sztywną cholewką. Im będzie wyższa i ciaśniej sznurowana, tym lepiej ochroni przed kontuzją staw skokowy.

Trzeba pamiętać, że wysokie buty trekkingowe są zazwyczaj cięższe od niskich. Nie wszystkim to odpowiada, szczególnie w gorące letnie dni. Na lato trzeba więc wybierać buty ze strategicznie rozmieszczoną wentylacją. Zimą lepiej sprawdzi się cholewka z solidnej i dobrze zaimpregnowanej skóry licowej, chroniącej przed chłodem i wilgocią.

Jeśli nawet decydujesz się na niskie obuwie, zwróć uwagę na podeszwę. Powinna być gruba i mocna, aby niwelować wstrząsy z podłoża i nie dopuścić do przebicia.

buty outdoor

Rower

Rower ma to do siebie, że można jeździć na nim praktycznie w każdych butach. Profesjonaliści wybierają oczywiście obuwie z systemem zatrzaskowym – takie, które można wpiąć w pedały, dzięki czemu jednoślad porusza się siłą podciągania kolan, a nie przez nacisk. Przy wymagających, wielokilometrowych trasach jest to znacznie zdrowsze dla ciała. Jednak do jazdy rekreacyjnej w zupełności wystarczą adidasy, w których biegasz czy nawet chodzisz na co dzień. Zwróć jedynie uwagę na podeszwę – miękka i elastyczna lepiej trzyma się pedałów i pozwala „wyczuć” rower. Jeśli swoich sił próbujesz poza wyasfaltowanymi trasami, pamiętaj o sztywniejszej podeszwie z dobrym bieżnikiem, który nie tylko nie ześlizgnie się z pedałów, ale również zabezpieczy Twoje stopy przy wszelkich podparciach czy ewentualnych podejściach.

To jasne, że bez odpowiedniej dawki aktywności fizycznej nie zachowasz zdrowia i dobrego samopoczucia. Wierzymy, że odpowiednio dobrane buty i odzież pomogą Ci ćwiczyć bezpiecznie i komfortowo, aby osiągnąć wymarzoną formę. Dlatego o tym, co, jak i w czym trenować, piszemy na blogu fitanu.com. Zajrzyj i #befitanu razem z nami.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *