Lifestyle

Niezdrowa chęć schudnięcia – jak leczyć anoreksję i zaburzenia odżywiania?

anoreksja

Wiele osób marzy o schudnięciu i szczupłej sylwetce. Czasem jednak można stracić nad tym kontrolę – szczególnie młodzież ulega modzie na niezdrowe diety, nierzadko z chęci upodobnienia się do aktorów lub modelów z wybiegu. Młody człowiek w takich przypadkach decyduje się na radykalną redukcję wagi. Chęć drastycznej zmiany sylwetki może w niektórych sytuacjach skończyć się zaburzeniami odżywiania, a co za tym idzie anoreksją, która wymaga leczenia.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja, nazywana również jadłowstrętem, to choroba o podłożu psychicznym. Osoba nią dotknięta obsesyjnie dąży do redukcji swojej masy ciała i utrzymania możliwie jak najniższej wagi. Współistnieje przy tym zaburzone spojrzenie na swoją sylwetkę. Choremu ciągle wydaje się, że waży zbyt dużo, a jego ciało wygląda źle. Towarzyszy mu też lęk przed przybraniem dodatkowych kilogramów. Mimo, że osoba dotknięta jadłowstrętem już jest bardzo szczupła, nadal postrzega siebie jako otyłą. Leczenie anoreksji nie jest zatem łatwe i wymaga przede wszystkim zmiany postrzegania rzeczywistości przez osobę chorą.

Rodzaje i przyczyny anoreksji

Do głównych przyczyn anoreksji zalicza się:
– czynniki psychologiczne – takie jak: depresja, zaburzenia osobowości, stany lękowe, kompleksy dotyczące własnego wyglądu, traumatyczne przeżycia,
– czynniki biologiczne i genetyczne – problemy z odżywianiem, choroby układu pokarmowego,
– czynniki rodzinne – złe relacje rodzinne i utrwalenie nieodpowiednich nawyków żywieniowych z dzieciństwa,
– czynniki społeczne i kulturowe – kreowanie idealnej sylwetki i piękna przez media lub obranie za życiowy cel idealnej sylwetki.

Niezależnie od uwarunkowań, choroba ta może rozwinąć się w kilku kierunkach. Leczenie anoreksji jednak powinno być uzależnione od oblicza, jaki przybierze zaburzenie. Wyróżnia się: anoreksję restrykcyjną – charakterystyczne tutaj jest ciągłe ograniczanie ilości pokarmu z jednoczesnym ignorowaniem spadku wagi oraz anoreksję bulimiczną, która cechuje się napadami objadania, a następnie poczuciem winy, że zjadło się zbyt dużo i prowokowaniem wymiotów.

anoreksja u ludzi

Objawy i skutki anoreksji wymagające leczenia

Zaburzenie odżywiania znacząco wpływa zarówno na wygląd jak i poczynania osoby, którą dotknęły. Najczęstszymi objawami są: drastyczny spadek masy ciała, nagłe rozpoczęcie restrykcyjnej diety, stosowanie w nadmiernej ilości środków, które mają pomóc w zrzuceniu wagi, zaburzenia postrzegania własnego ciała, a także paniczny lęk przed przytyciem. Biorąc pod uwagę skutki anoreksji, można śmiało stwierdzić, że sieje ona spustoszenie w całym organizmie. Do głównych następstw jadłowstrętu psychicznego zalicza się: niedobory witamin, niedowagę, zaburzenia miesiączkowania u kobiet, bezsenność i problemy psychiczne, a także znaczne obniżenie temperatury ciała.

Jak leczyć anoreksję?

W leczeniu anoreksji najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie podejście do pacjenta. Przede wszystkim osoba dotknięta anoreksją powinna zgłosić się do psychoterapeuty, aby zacząć terapię, która pozwoli jej na odbudowanie własnego zdania na temat swojej wagi. Czasem konieczne jest też włączenie leków, które pomogą chorej osobie uporać się z negatywnym postrzeganiem własnej sylwetki. Pomoc dietetyka jest równie istotna. Pod jego opieką można zmienić swoje nawyki żywieniowe, a waga będzie cały czas kontrolowana przez specjalistę. Nie można zapomnieć jednak o najważniejszym – wsparciu rodziny. To ona i jej obecność, ma w głównej mierze wpływ na to, jak osoba dotknięta anoreksją poradzi sobie z leczeniem.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *