Zdrowie

Siemie lniane – właściwości lecznicze

Siemie lnianie i właściwości lecznicze

Siemie lniane ma niesamowite właściwości, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy. Działa osłaniająco na żołądek i jelita oraz reguluje ich pracę. Siemie lniane ma zarówno działanie lecznicze jak i odchudzające. Po za tym działa bardzo dobrze na nasze włosy, skórę. Co jest też ważne reguluje hormony.

Siemie lniane – właściwości

Na rynku dostępne są dwa rodzaje siemienia lnianego – brązowy i złocisty. Najlepiej przyswajalny jest w formie ziaren ale możesz go również zmielić. Najlepiej przechowywać go w suchym, szczelnym i ciemnym pojemniku. Staraj się nie mielić zawczasu ponieważ może wytrącać się z niego olej. Jeśli nie możesz się przekonać do konsystencji kisielu z siemienia lnianego możesz wybrać alternatywną formę tabletek ale jest mielone mechaniczne więc przez to traci swoje wartości odżywcze. Siemie lniane bogate jest w witaminę B1, B6, kwas foliowy, kwasy omega-3, magnez, żelazo i błonnik. Dzięki zawartemu błonnikowi obniża cholesterol we krwi. Dzięki temu świetnie wspomaga odchudzanie oraz sprzyja płodności. Jeśli zamierzasz zacząć spożywać siemie pamiętaj by robić to stopniowo, zaczynając od jednej łyżeczki dziennie i z każdym kolejnym dniem zwiększać ilość.

Siemie lniane – zastosowanie

W zależności od dolegliwości siemie lniane możemy stosować na różne sposoby. Jeśli chcesz stosować siemie w trakcie odchudzania wystarczy łyżeczkę zmielonego siemienia zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut pod przykryciem. Taki napar pij rano i wieczorem. Jeśli męczy Cię infekcja dróg oddechowych zastosuj taki sam napar ale z dodatkiem miodu. Jeśli masz problemy z żołądkiem ugotuj sobie kisiel z nasion siemienia lnianego. Możesz takie mikstury spożywać nie tylko z samym miodem, dodaj trochę ulubionych owoców i ciesz się zdrowiem i pyszny smakiem.

Bardzo wartościowy jest też napar z siemienia. Można go stosować w przypadku półpaśca, łuszczycy, czyraków. Dobrze działa ogólnie na skórę oraz włosy więc warto robić sobie płukanki. Mielone siemie lniane ma takie same właściwości jak ziarna, jest tylko w innej formie, która może być wykorzystana na przykład do sałatek.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *