Zdrowie

Operacja przepukliny pępkowej. Kiedy należy się jej poddać?

operacja przepukliny

Przepuklina pępkowa najczęściej występuje u małych dzieci i w większości przypadków nie wymaga interwencji chirurgicznej. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda natomiast w przypadku osób dorosłych. W ich przypadku jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest operacja przepukliny. W jakich sytuacjach konieczne jest jej przeprowadzenie oraz jak wygląda ten zabieg?

Przepuklina pępkowa u dzieci i osób dorosłych

Przepuklina pępkowa najczęściej dotyka małe dzieci. Występuje zwykle u dzieci przedwcześnie urodzonych, aczkolwiek może pojawić się także u noworodków, które przyszły na świat w prawidłowym terminie. Przepuklina u dzieci posiada niewielkie rozmiary oraz w większości przypadków ulega samoistnemu „zaleczeniu” do ukończenia przez dziecko 3-4 roku życia. Zwykle nie wymaga więc interwencji lekarskiej i nie powinna stanowić powodu do obaw.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób dorosłych. Każdy rodzaj przepukliny stwierdzony u dorosłego człowieka wymaga bowiem jak najszybszej konsultacji lekarskiej oraz przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego mającego na celu wyeliminowanie tego problemu. Przepuklinie wymagającej interwencji chirurgicznej najczęściej towarzyszą ostre objawy, których nie sposób przegapić. Należy do nich bardzo silny ból brzucha, bolesne wzdęcia, zatrzymanie stolca i gazów oraz tachykardia.

Przepuklina u osób dorosłych oraz przepuklina uwięziona u dzieci często prowadzi do martwicy uwięzionej tkanki, co z kolei może skutkować zapaleniem otrzewnej, wstrząsem septycznym, a w niektórych przypadkach także śmiercią. Przepukliny nie należy więc bagatelizować i jak najszybciej po zaobserwowaniu jej objawów skonsultować się z lekarzem, który oceni konieczność przeprowadzenia zabiegu jej usunięcia.

Operacja przepukliny – czy jest się czego obawiać?

Operacji usunięcia przepukliny pępkowej najczęściej poddawane są osoby dorosłe. W niektórych przypadkach istnieje konieczność jej przeprowadzenia także u dzieci, u których przepuklina nie uległa samoistnemu zaleczeniu w okolicach 3-4 roku życia. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz po dokładnym obejrzeniu i zbadaniu brzucha pacjenta oraz przeprowadzeniu z nim wywiadu.

Operacja przepukliny jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Pacjent do zabiegu jest usypiany oraz pozostaje nieprzytomny aż do zakończenia interwencji. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 minut do 1,5 godziny i uzależniony jest od rozmiarów przepukliny oraz wybranej metody. Operacja przepukliny może być wykonywana metodą tradycyjną lub laparoskopową i polega na wprowadzeniu worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej. Powrót do pełnej aktywności fizycznej jest możliwy po ok. 4-6 miesiącach.

Operacja przepukliny wymaga kilkutygodniowej rekonwalescencji. W okresie bezpośrednio ją poprzedzającym pacjent musi uważać podczas wstawania oraz siadania. Szczególną uwagę należy poświęcić także prawidłowej stabilizacji miejsca zabiegu podczas intensywnego kaszlu oraz wizyt w toalecie. Niektórzy pacjenci w celu lepszej stabilizacji okolic pępka mogą otrzymać także zalecenie noszenia specjalnego pasa uciskowego, który będzie zabezpieczał poddane zabiegowi tkanki. Przez ok. 2-3 miesiące po zabiegu należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *