Zdrowie

Trening EMS: kilka faktów i mitów

Trening EMS

W Polsce trening EMS to metoda ćwiczeń, która cieszy się coraz większą popularnością. Jednocześnie wiele osób nadal nie do końca wie, czym tak naprawdę jest elektrostymulacja mięśni, jak wygląda w praktyce i jakie efekty przynosi. Wokół ćwiczeń z elektrostymulatorem narosło wiele różnych opinii, a także faktów i mitów.

W Polsce trening EMS to metoda ćwiczeń, która cieszy się coraz większą popularnością. Jednocześnie wiele osób nadal nie do końca wie, czym tak naprawdę jest elektrostymulacja mięśni, jak wygląda w praktyce i jakie efekty przynosi. Wokół ćwiczeń z elektrostymulatorem narosło wiele różnych opinii, a także faktów i mitów. W BodyTec20 dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o EMS i na własnej skórze zobaczysz efekty tego typu ćwiczeń!

Co to jest EMS?

EMS to skrót od Electrical Muscle Stimulation. Termin ten oznacza stymulację mięśni prądem podczas wysiłku fizycznego. Specjalne urządzenie – miha bodytec, przesyła do naszego ciała impulsy poprzez dedykowaną do tego kamizelkę i opaski na ramiona, uda i pośladki. Cały trening EMS zachodzi pod okiem profesjonalnego trenera personalnego, który dobiera plan treningowy indywidualnie do każdego użytkownika. Ważne jest, aby ćwiczący wykonywał wszystko prawidłowo, z ochotą i motywacją – za to właśnie odpowiedzialny jest trener.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o EMS? Fakt jest taki, że trening EMS jest dla każdego. Można być zarówno sportowcem, który ćwiczy codziennie, ale też osobą, dla której jedyną aktywnością jest wyjście z domu do sklepu. Twój poziom zaawansowania nie ma znaczenia, ponieważ ćwiczenia zostaną dostosowane do Ciebie. Nie trzeba więc martwić się, że ćwiczenia z elektrostymulacją okażą się za trudne i wyczerpujące.

Jeden trening EMS trwa 20 minut i można spalić podczas niego nawet 1200 kalorii – to fakt. Elektrostymulacja sprawia, że praca mięśni zostaje zintensyfikowana, czego rezultatem są szybkie efekty. Sesja EMS odpowiada trzem tradycyjnym treningom na siłowni i wystarczy, aby wykonać ją raz w tygodniu. Jak to możliwe? Podczas ćwiczeń impulsy elektryczne wprawiają w ruch aż 450 różnych mięśni!

Czy ćwiczenia EMS są bolesne?

Jakikolwiek ból podczas treningu EMS to mit! Chociaż stymulowanie mięśni prądem może brzmieć nieco zagadkowo i boleśnie, EMS jest bezpieczną metodą ćwiczeń, której już dawno zaufali profesjonalni sportowcy i fizjoterapeuci pracujący przy kontuzjach i bólach.

Opinie o elektrostymulatorze mięśni są pozytywne, ponieważ impulsy elektryczne nie wywołują żadnego bólu, a jedynie delikatne mrowienie i wibracje. Klienci są zdania, że jest ono przyjemne i łatwo się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza mając na horyzoncie szybkie i widoczne efekty swojej pracy.

Co ważne, w EMS nie ma znaczenia wiek, waga i płeć ćwiczącego, ponieważ każdy może spróbować treningu i ocenić, czy jest dla niego odpowiedni. BodyTec20 zapewnia, że ćwiczenia EMS nie są skomplikowane i nie zagrażają zdrowiu. Dodatkowo, są zawsze zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej. Jakiekolwiek urazy podczas treningu czy ból spowodowany impulsami, są wykluczone.

Trening EMS po urazach?

Warto pamiętać, że trening EMS to nie tylko elektrostymulacja brzucha w celu zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienia sylwetki. Oczywiście, elektrostymulacja mięśni brzucha jest coraz bardziej popularna, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie można osiągnąć takie same rezultaty jak po godzinach intensywnych ćwiczeń na siłowni. Jednak pozytywne opinie o elektrostymulacji mięśni krążą także wśród fizjoterapeutów, którzy na co dzień spotykają się z różnego rodzaju urazami u swoich klientów. W procesie rekonwalescencji istotną rolę odgrywa czas – każdy chce jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Stymulacja mięśni prądem sprawia, że pracują one szybciej i szybciej wracają do formy. Atutem jest także to, że poziom i intensywność treningu dostosowywana jest do potrzeb i możliwości ćwiczącego. Trener personalny szczegółowo analizuje stan zdrowia danej osoby i dobiera ćwiczenia tak, aby pomogły pozbyć się kontuzji i uśmierzyć ból.

Czy EMS jest bezpiecznym treningiem?

Zaletą treningu EMS jest także to, że jest on całkowicie bezpieczny dla osoby ćwiczącej. Mimo, że stymulacja mięśni prądem brzmi niezbyt zachęcająco, w praktyce można odczuć jedynie lekkie wibracje. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a ćwiczenia EMS może wykonywać każdy! Można być zarówno sportowcem, który ćwiczy codziennie, ale też osobą, dla której jedyną aktywnością jest wyjście z domu do sklepu – w EMS nie ma to znaczenia, ponieważ każdy przypadek jest prowadzony indywidualnie. Jedynymi przeciwwskazaniami co do wykonywania ćwiczeń z elektrostymulacją jest ciąża, rozrusznik serca oraz niektóre choroby przewlekłe. Jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, trener personalny przeprowadza z klientem dokładny wywiad na temat jego zdrowia, wytrzymałości i celów, jakie chce osiągnąć. Na podstawie zebranych informacji trener ustala ćwiczenia, które będą odpowiednie pod względem intensywności i rodzaju.

W EMS kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo i komfort osoby ćwiczącej. Efekty elektrostymulacji zależą także od celu, jaki ona sobie wyznacza. Może to być redukcja tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie sylwetki albo pozbycie się bólu – w każdym z przypadkó, trenerzy personalni z BodyTec20 służą indywidualną radą i motywacją.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *