Stretching – ćwiczenia rozciągające dla początkujących

Czym jest stretching i z czym właściwie się go je?
Stretching to z języka angielskiego nic innego jak rozciąganie. To zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń, które polegają na rozciąganiu i uelastycznieniu mięśni oraz poprawiają ogólną motoryczność naszego ciała. Są ważnym elementem życia każdego zawodowego sportowca jak i ludzi trenujących na siłowni czy w domowym zaciszu. Po każdych ćwiczeniach, każdym treningu i niemalże po każdym wysiłku fizycznym warto zadbać o to, żeby nasze ciało było odpowiednio rozciągnięte. Dzięki temu możemy zniwelować ból związany ze wzmożoną pracą mięśni i zapobiec zakwasom.
Ćwiczenia rozciągające dla początkujących
Aby uniknąć ewentualnych kontuzji i poprawić ukrwienie mięśni wystarczy po każdym treningu poświęcić zaledwie kilka minut na odpowiednie rozciągnięcie wszystkich mięśni ciała. Takie ćwiczenia można wykonywać na stojąco, siedząco, w podporze, a nawet na leżąco! Wszystko zależy od naszych upodobań i fantazji. Wielu instruktorów fitness w swoich programach treningowych oraz filmikach na stronie YouTube pokazuje przykładowe zestawy ćwiczeń.
Jakie ćwiczenie rozciągające wybrać?
Poniżej zaprezentujemy pięć przykładowych ćwiczeń, a wśród nich między innymi ćwiczenia rozciągające kręgosłup, mięśnie ud czy pośladki.
1. Skłony – to każdemu znane ćwiczenie, które pozwala na odpowiednie rozciągnięcie pleców i kręgosłupa. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała oraz odpowiednim oddechu.
2. Siad płotkarski – rozciąganie ud. Wykonywać na obie nogi.
3. Leżenie na plecach – w tym przypadku dochodzi do ogólne rozluźnienia ciała. W czasie ćwiczenia należy spróbować jak najdalej sięgać rękami oraz nogami.
4. Skrętoskłony – odpowiednio rozciągają kark i plecy. Należy pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała (plecy proste, ręce i nogi wyprostowane).
5. Skłony – to ćwiczenie może wydawać się niektórym wyjątkowo trudne, jednak nie warto go pomijać. Z biegiem czasu nasze ciało uelastyczni się i będziemy w stanie sięgać coraz dalej przy mniejszym wysiłku.