Treningi

5 alternatyw dla siłowni

alternatywy dla siłowni

Aktywność fizyczna nie tylko poprawia wygląd zewnętrzny, ale również samopoczucie i stan zdrowia. Chodzenie na siłownię jest jedną z najpopularniejszych form dbania o kondycję, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Na szczęście istnieje wiele alternatyw, które w równie efektywny sposób pomagają utrzymywać aktywny tryb życia.

Siłownia plenerowa – street workout

Street workout można uprawiać nie tylko dzięki profesjonalnemu sprzętowi do ćwiczeń, ale również korzystając z zabudowy miejskiej. Budynki, krawężniki, trzepaki – to wszystko może posłużyć do rozwijania swojej koordynacji ruchowej oraz kondycji. Przykładem są tzw. traceurzy, czyli osoby uprawiające parkour. Ten rodzaj ćwiczeń swoje źródło ma we Francji, a jego celem jest pokonywanie napotkanych przeszkód w jak najkrótszym czasie, aby dostać się do obranego celu.

Istotę aktywności fizycznej dostrzegają również miasta, które na swoim obszarze stawiają siłownie plenerowe. Sprzęt ten jest ogólnodostępny, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku i niezależnie od statusu materialnego. Niestety karnety na siłownię są często kosztowne, a nie każdego stać na taki luksus. Wybierając opcję street workout, mogą uprawiać sport i pracować nad siłą swoich mięśni, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Bieganie

Kolejna aktywność fizyczna, którą można wykonywać bez wydatku dużej sumy pieniędzy. Najpotrzebniejszym sprzętem jest tutaj przede wszystkim obuwie. Jeżeli ma się taką możliwość, warto korzystać z publicznych bieżni, które wyłożoną są specjalną powierzchnią mniej obciążającą stawy.

Niestety bieganie po asfalcie czy innych twardych powierzchniach może wiązać się z kontuzjami np. na skutek wprowadzania układu kostnego w wibracje. Dlatego jeśli to możliwe, najlepiej jest przemieszczać po miękkich podłożach np. w lesie lub parku. Bieganie pomaga w poprawie wydolności organizmu i wpływa pozytywnie na układ krążenia. To także okazja do wzięcia udziału w akcji charytatywnej, jaką są maratony organizowane przez różne fundacje i instytucje.

Ćwiczenie w domu

Dzięki dostępowi do internetu można znaleźć ćwiczenia idealnie dopasowane do własnych preferencji. Na różnych platformach znajdują się tylko artykuły i instruktaże jak wykonywać dane aktywności fizyczne, ale nawet nagrania video. Dla osób, które chcą posiadać uporządkowany system zapisywania swoich postępów, dobrze sprawdzą się różne aplikacje na smartfona lub tableta. Popularność ćwiczenia z domu rośnie, ponieważ jest to bezpieczne forma uprawiania sportu, a wykonywana prawidłowo i regularnie, przynosi zadowalające efekty. Większość z dostępnych w sieci materiałów jest całkowicie darmowa.

Kalistenika

Do tej formy aktywności fizycznej często nie potrzeba żadnego rodzaju sprzętu. Wystarczy ciężar własnego ciała. Opcjonalnym dodatkiem może być karimata i buty sportowe. Chociaż nazwa kalistenika może brzmieć niezrozumiale, oznacza ona po prostu takie ćwiczenia jak brzuszki, przysiady, pompki, czy skłony. Są one znane wielu osobom już z czasów szkolnych, lecz należy podkreślić, jak istotna jest w nich dobra technika. Najlepiej poszukać w sieci instruktaży pokazujących jak należy ustawiać sylwetkę, regulować oddech i które mięśnie napinać. Porywając się na wykonywanie ćwiczeń w błędny sposób, można szybko nabawić się kontuzji.

Basen

Wymienione wcześniej alternatywy są całkowicie darmowe, za wyjątkiem nabycia odpowiednich ubrań i butów dopasowanych do rodzaju uprawianego sportu. Basen, chociaż może wiązać się z różnymi kosztami uczęszczania, w zależności od miejsca, w jakim się znajduje, jest lubianą formą aktywności przez wszystkie grupy wiekowe. Jest to związane w dużej mierze z jego pozytywnym wpływem na układ kostny i oddechowy. Przede wszystkim wykonywanie ćwiczeń w basenie np. wodny aerobik czy pływanie, nie obciąża stawów. Woda przejmuje rolę amortyzatora i pozwala na duży wysiłek, przy małej szansie na kontuzję. To także idealne miejsce na poprawienie stanu kręgosłupa nie tylko u dzieci, ale również dorosłych. Wykonywanie ćwiczeń prawidłowo pomaga w uregulowaniu oddechu i większego wykorzystywania pojemności płuc.

Nie tylko na siłowni można dbać o swoją kondycję fizyczną. Można korzystać z darmowych miejsc udostępnianych przez miasto lub własnego domu. Najważniejsze, aby zażywać ruchu i dbać o swoje zdrowie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *