Treningi

Jak prawidłowo robić brzuszki?

Brzuszki a mięśnie brzucha

Robienie brzuszków znowu wraca do łask osób trenujących. Po okresie, gdy uważano, że brzuch ćwiczy się wystarczająco podczas przysiadów i martwych ciągów, wracamy do klasycznych teorii. Mimo że ćwiczenie jest stare jak świat, mnóstwo osób dalej nie wie, jak poprawnie je wykonać. Złe wykonywanie tego ćwiczenia niepotrzebnie obciąża kręgosłup i nie wpływa pozytywnie na rozwój mięśni brzucha. Dlatego warto skorzystać z tych kilku wskazówek, aby dowiedzieć się jak prawidłowo robić brzuszki.

Brzuszki – jak zacząć?

Zaczynamy od położenia się na podłodze i ugięcia nóg w kolanach. Nie powinno się ich zahaczać o drabinkę, jak przywykło się to robić w szkole, gdyż wówczas nie pracują mięśnie brzucha. Wspomagają je wtedy mięśnie nóg. Drugą ważną kwestią jest przyklejenie kręgosłupa do podłoża. Wykonując ten manewr, automatycznie podciągamy miednicę do góry, przez co aktywują się mięśnie na brzuchu. Ręce trzymamy za głową z łokciami rozłożonymi na zewnątrz. Podczas wykonywania ruchu przyciągamy brodą do klatki piersiowej. Nie pomagamy sobie rękami. Ruch powinien wychodzić w brzucha. Wystarczy robić krótkie spięcia. Nie ma potrzeby podnoszenia całego ciała, aby dotknąć głową kolan.

Dzięki tym kilku poradom prawidłowe wykonywanie brzuszków nie powinno już sprawiać problemu. Pamiętajmy, że wykonując ćwiczenie poprawnie, angażujemy maksymalnie te mięśnie, na których nam najbardziej zależy. Wówczas nie trzeba wykonywać stu powtórzeń. Przy prawidłowym wykonaniu wystarczy zrobić standardowe kilka serii po 15-20 spięć.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *