Lifestyle

Jak przeżyć dzień za 20 zł – czy to możliwe? Podejmujemy wyzwanie!

shimano rower

Wydajemy dużo, oszczędzamy mało, znowu narzekamy i ten cykl się powtarza. Oczywiście wcale tak nie musi być. Postanowiliśmy podjąć wyzwanie i spróbować przeżyć dzień za 20 zł, co wydaje się dosyć abstrakcyjne i trudne. Ale cóż trzeba spróbować, być może dzięki takiemu wyzwaniu zaczniemy oszczędzać.

Śniadanie smaczne i zdrowe, a do tego tanie

Jeszcze do ubiegłego roku dodatek żywnościowy dla policjanta wynosił 2,90 złoty i uważano, że za tę kwotę można zjeść śniadanie czy drugie śniadanie. Cóż przeanalizowaliśmy to i doszliśmy do wniosku, że można, ale też będzie to ciężkie. Już na samym początku należy zdawać sobie sprawę, że niecałe 3 złote starczy tylko na bułkę oraz jogurt. Tutaj nie ma co liczyć też na żadną kawę, chyba, że z automatu. My na śniadanie przeznaczyliśmy budżet 5 złotych i zakupiliśmy bułkę za 1 złotych, jogurt zwykły za 1,50 zł oraz dwa jabłka i jedną gruszkę, co w sumie dało nam 5 złotych. Część owoców pokroiliśmy w kostkę i dodaliśmy di jogurtu, a potem zjedliśmy bułkę żeby się trochę nasycić. Pozostałe owoce będą na drugie śniadanie. Zapewne każdy z Was w takiej sytuacji myśli o kawie i my też o niej myślimy, ale nasz budżet jej nie zakłada, bo latte kosztuje 15 złotych, co oznacza, że do końca dnia już nic nie moglibyśmy zjeść. Więc trzeba liczyć, że w pracy uda się zdobyć kubek tego wyśmienitego napoju. Żeby nie było, że nie pijemy, to wypiliśmy wodę kranową, ponadto też nalaliśmy do bidonu.

Czas na drogę do pracy

Oczywiście pamiętajcie, że przeżycie dnia za 20 złotych traktujemy jako wyzwanie, choć wiemy, że są osoby, które niestety tylko tyle mają w portfelu i musi im to starczyć nawet na 2 czy 3 dni i nie narzekają. Ale my analizujemy to pod kątem tego czy można za owe 20 złotych spełnić wszystkie podstawowe potrzeby. Już zapewne zauważyliście, że na kawę nie ma co liczyć. Teraz czas dotrzeć do pracy i tutaj wiadomo benzyna kosztuje, bilet na autobus kosztuje, a taksówka kosztuje jeszcze więcej. Dlatego też najlepiej zaoszczędzić, ale i zrobić coś dobrego dla siebie oraz planety i zacząć dojeżdżać do pracy na rowerze. Swoją drogą jeżeli nie macie jednośladu, to koniecznie zajrzyjcie do sklepu rowerowego sklepzrowerami.pl. Taka inwestycja bardzo szybko się zwraca, a swoją drogą jazda jest też bardzo przyjemna.

Obiad i bar mleczny

Na przekąskę czy drugie śniadanie można zjeść owoce. Ale przecież trzeba też zjeść obiad i jak wiecie ceny dań obiadowych są wysokie. Owszem cena obiadu, który przygotuje się w domu może nie być wysoka, ale jak wiecie wtedy kupujemy większe ilości artykułów spożywczych, trudno jest kupić trzy ziemniaki i pół fileta z piersi. Stąd postanowiliśmy sprawdzić ceny w barach mlecznych i okazuje się, że takie niskie wcale nie są. Za 10 pierogów trzeba zapłacić 12 złotych, a jeżeli myślimy o daniach obiadowych typu ziemniaki plus surówka plus mięso to ceny często przekraczają 25 złotych. Jeszcze w małych miejscowościach można kupić danie za 15 złotych, ale jest to niejako ewenement. Zatem pozostało zjeść pierogi i tak właśnie zostało nam 3 złote.

Kolacja za 3 złote, czyli powrót do śniadania

Za 3 złote przy obecnych cenach nie można za bardzo nic kupić. Starczy nam jedynie na jogurt pitny za 2,90 ewentualnie jogurt truskawkowy w kubku za 2 złotej i jedną bułkę. Wybraliśmy więc opcję nr 2, czyli taki powrót do śniadania, choć owoce są już tylko w jogurcie i tak właśnie wydaliśmy całe 20 złotych.

Czas zacząć oszczędzać

Jak zauważyliście przeżycie dnia za 20 złotych jest możliwe, acz trudne. Jednak zamiast stawiać się w tak trudnej i niemal hardcorowej sytuacji, lepiej oszczędzać na tym, na czym można. A więc warto przede wszystkim przestać marnować jedzenie. Dodatkowo należy zamienić samochód na rower zawsze wtedy kiedy to możliwe, tym bardziej że w sklepie rowerowym dobry jednoślad można zakupić za mniej niż 2000 złotych. Warto także kupować mniej ubrań, a te których się nie nosi sprzedać czy oddać na biednych.

Trudno ocenić eksperyment w ramach sukcesu czy porażki, bo owszem można przeżyć dzień za 20 złotych, ale jest to pełne wyrzeczeń. Dlatego też przerażające jest to, że nadal tak wiele osób musi żyć skromnie i to osób pracujących, podczas gdy Rząd lekką ręką rozdaje socjal osobom, którym nie chce się zarobić na rodzinę.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *