Treningi

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń?

problem z motywacją do treningu

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń dostosowanych do swojego wieku i aktualnej kondycji fizycznej doskonale wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie. Niestety po pewnym czasie do treningów może wkraść się monotonia wynikająca m.in. z wykonywania tych samych ruchów. Jak w takiej sytuacji utrzymać motywację do dalszych ćwiczeń? Czy trener personalny może pomóc wyłącznie początkującym osobom? Kiedy warto skorzystać z porad profesjonalisty?

Skuteczne sposoby na utrzymanie motywacji do ćwiczeń

W trakcie pierwszych miesięcy, motywacja do ćwiczeń utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Jest to spowodowane m.in. postępami, które można zaobserwować praktycznie na każdym kolejnym treningu. Szybkie postępy niestety kończą się po pewnym czasie, dlatego wiele osób traci motywację do dalszych ćwiczeń. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest wyznaczenie kolejnych celów. Ważne, aby były mierzalne i osiągalne w stosunkowo krótkim czasie (np. w okresie 2 miesięcy). Trener personalny, dzięki swojemu doświadczeniu, potrafi dokładnie sprecyzować cele dopasowane do konkretnej osoby. Kolejnym skutecznym sposobem jest urozmaicenie treningu. Wiele osób ma tendencję do wykonywania takich samych ćwiczeń na każdej sesji treningowej. To najprostsza droga do utraty motywacji. Z tego względu warto wplatać nowe ćwiczenia np. z wykorzystaniem gum, ciężaru własnego ciała i maszyn (w przypadku trenowania na siłowni).

Co jeszcze doradzi nam trener personalny?

Dobrym sposobem na utrzymanie motywacji do ćwiczeń jest nagradzanie siebie za kolejne (nawet najmniejsze) osiągnięcia. Może to dotyczyć zarówno liczby powtórzeń, jak i lepszego czasu lub nawet minimalnego poprawienia kondycji. Zadowolenie z siebie to jednej z najlepiej działających motywatorów. Trener personalny z pewnością zauważy każdy postęp i ułoży zróżnicowany plan treningowy, pozwalający na osiągnięcie zamierzonych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo, utrzymanie motywacji do ćwiczeń jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku braku przerw spowodowanych np. kontuzjami. Każdy profesjonalny trener zaleca rozpoczynanie treningu od odpowiednio przygotowanej rozgrzewki, która ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji do minimum.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *