Treningi

Jak motywować się do ćwiczeń?

motywacja do treningu

Każdy z nas zmaga się na co dzień z motywacją do działania – to dzięki niej idziemy do pracy, wykonujemy zadania, realizujemy cele dnia codziennego. Aby wykonywać każdą czynność potrzebna jest nam zarówno motywacja zewnętrzna jak i motywacja wewnętrzna.

Ta pierwsza pochodzi z czynników nas otaczających – poczynając od pochwały koleżanki, która dostrzeże zmianę w naszych wyglądzie, a na zysku finansowym kończąc. Ta druga zależy tylko od nas. To z nią mamy największy problem, gdy przechodzimy do treningów i zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli zmagałeś się kiedyś z poczuciem bezsilności, miałeś ochotę się poddać i wygodna kanapa wygrała z kolejnym treningiem na basenie – to właśnie kwestia twojej słabej motywacji wewnętrznej.

Jak wzmocnić motywację wewnętrzną?

Tu oczywiście nie ma jednej, złotej zasady, która będzie uniwersalna dla każdego z nas. Jesteśmy indywidualnymi jednostkami i na każdego wpłynie coś innego. To w tej materii najczęściej pracuje psycholog i dietetyk, który próbuje wydobyć i podtrzymać twoją motywację, przez cały czas podjętej walki o nową sylwetkę.

Motywację wewnętrzną podtrzymuje jasno określony cel. Musi być on realny, określony ramami czasowymi i jasno opracowanymi czynnościami, które musisz wykonać by go zrealizować. Pamiętaj, że ta motywacja upatrywana jest w tobie, więc system nagród i kar nie do końca się sprawdzi. Dużo efektywniejsze będzie wzbudzenie w sobie satysfakcji, dumy i radości z każdej treningu i każdego dnia zgodnego z wytycznymi dietetyka. Motywacja tego typu nie wymaga dyscypliny, napominania, upominania i karania ze strony autorytetu. W tym elemencie najważniejszy jesteś ty sam i twoja realna chęć podejmowania działania czy aktywności.

Zastanów się więc, dlaczego podjąłeś walkę o lepszą sylwetkę? Co jest twoim celem? Co już osiągnąłeś? Jak się będziesz czuł, gdy zrezygnujesz? Gdy odpowiesz sobie na te pytania przeanalizuj swoje dotychczasowe działania, samoocenę, która podbudowana jest twoimi decyzjami i emocje, które się z tym wiążą. Nie licz na uznanie innych, zacznij liczyć na swoją własną akceptację. Gdy uda ci się to osiągnąć i wypracować – droga do zdrowszej i lżejszej sylwetki będzie łatwiejsza i efektywniejsza.

Więcej informacji na temat motywacji do ćwiczeń i diety znajdziesz tutaj.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *