Treningi

Jak wybrać odzież na rower na wiosnę i jesień?

odzież rowerowa

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odzież rowerową na trening wiosenno-jesienny.

Wśród wielu kolarzy nie zima stanowi wyzwanie pod względem wyboru odpowiedniej odzieży, ale okresy przejściowe, w których znaczna zmienność pogody w ciągu doby, wymusza od rowerzystów lepszego i bardziej przemyślanego dopasowania. Wiosenne czy nawet jesienne poranki, po kilku godzinach potrafią zmienić się nie tylko w duszne i upalne popołudnia, ale także w chłodne i deszczowe. W obu przypadkach niewłaściwie skomponowany zestaw rowerowy może doprowadzić, zarówno do przegrzania lub ewentualnego spadku komfortu jazdy kiedy to co mieliśmy na sobie przewiązujemy wokół roweru, a także wychłodzenia, kiedy zbyt skromna ilość warstw staje się niewystarczająca podczas intensywnego deszczu i spadku temperatury.

Odzież rowerowa- zestaw idealny na wiosnę i jesień

Zarówno zimą, jak i w sezonach przejściowy kluczowa jest warstwa najbliższa skórze. Bielizna termoaktywna pozwala na szybkie odprowadzenie potu z powierzchni skóry, nie nasiąka wydzielanym potem, dzięki czemu nawet w sytuacji, kiedy podczas wietrznej pogody, odczuwalność temperatury jest względnie w porządku. W komplecie z bielizną iść powinna warstwa dociepleniowa, która w zależności od warunków pogodowych, może być zestawem kilku elementów- bluzy kolarskiej oraz cieńszej kurtki lub samej bluzy lub też samej kurtki. W każdym wypadku należy pamiętać o tym, że wybierając kurtkę, której właściwości odpowiadają za wysoki poziom ochrony przed wiatrem i deszczem, poziom jej oddychalności jest bardzo niski. Może to doprowadzić o sytuacji, w której podczas intensywnego treningu, odprowadzony pot, nie będzie możliwy do odprowadzenia poprzez kolejne warstwy odzieży i zacznie wnikać we włókna materiałów. W ten sposób zgotujemy sobie całkiem niezłe warunki równikowe z wysokim poziomem wilgoci i duchotą.

Kiedy przewidywana prognoza pogody nie zakłada przelotnych opadów, wtedy warto postawić na wygodną bluzę. Uniwersalna bluza rowerowa, choć nie posiada zbyt wysokich parametrów ochrony przed deszczem, pozwala na zachowaniem wysokiego komfortu termicznego podczas jazdy. W przypadku, gdy temperatura podniesie się, możemy ją swobodnie rozpiąć i doprowadzić do nas chłodniejsze powietrze. Na wypadek spadku temperatury, większość bluz rowerowych posiada warstwę ocieplenia, która pozwala na zneutralizowanie dyskomfortu spowodowanego niższą temperaturą.

Wybierając odzież wierzchnią- tank topy męskie, koszulka rowerowa, bluza czy kurtka rowerowa pamiętaj aby była ona wygodna, a jej konstrukcja zapewniała ochronę stawów i dolnej partii pleców. To bardzo ważne, kiedy decydujemy się trening w terenie poza sezonem letnim.

Odzież kolarska poza samą konstrukcją posiada specjalne panele i kieszonki, w których zmieści się nie tylko telefon czy potrzebny podczas treningu prowiant (banan lub baton), ale także pompka do roweru czy zwinięta peleryna. Pamiętaj, że jesienna szaruga wymaga od nas także odpowiedniego oświetlenia oraz odblasków. Kamizelka odblaskowa na rower to element obowiązkowy, jeśli planujemy jazdę późnym popołudniem. Zaznacz swoją obecność na drodze! To bardzo ważne. W ofercie wielu sklepów z odzieżą rowerową, znaleźć można nie tylko kamizelki, ale całe stroje, które wykonane są ze specjalnego materiału, który doskonale zastępuje kamizelkę np. odblaskowe kurtki. Wybierając odzież rowerową czy do biegania, zwróć uwagę czy posiada ona odblaskowe wstawki.

W przypadku odzieży na dolne części ciała, wybór jest całkiem prostu. W chłodniejsze dni, koniecznie postaw na dłuższe nogawki, które osłonią przed chłodem kolana. W zależności od wysokości temperatury, mogą to być spodnie z dociepleniem, lub bielizna termoaktywna i spodenki rowerowe z długimi nogawkami. W przypadku, kiedy temperatura jest wyższa, powyżej 10 stopni, wystarcza dłuższe spodnie rowerowe. Pracujące w trakcie pedałowania mięśnie wydzielają na tyle dużo ciepła, że nie jest konieczne dodatkowe docieplanie tych partii.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *