Lifestyle

Najtrudniejsze przedmioty na studiach medycznych

Studia medyczne i najtrudniejsze przedmioty

Studia medyczne uchodzą za niezwykle trudne. Wymagają poświęcenia, ogromu pracy i nieustannej nauki, jednak dla osób, które naprawdę czują powołanie, studia stanowią świetne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza. Co jest najtrudniejsze na studiach medycznych?

Zajęcia w prosektorium

Prawdopodobnie ich najbardziej obawiają się studenci pierwszego roku medycyny. Niezależnie od tego, jak silne charaktery mają studenci, pierwsza wizyta w prosektorium zwykle budzi w nich niepokój, jednak z czasem staje się to bardziej naturalne. Studenci często wspominają, że należy poskromić emocje i skupić się na konkretnym przypadku. Niezwykle ważne jest także, aby pamiętać, że ludziom, którzy oddali swoje ciało w celach naukowych, należy się szczególny szacunek.

Anatomia, interna, biochemia…

Ciągłe siedzenie nad książkami przy nauce tych przedmiotów jest niezbędne, aby uzyskać nie tylko zaliczenie przedmiotu, ale i wiedzę niezbędną zarówno do zdania egzaminu końcowego jak i do wykonywania zawodu lekarza. Studenci medycyny spędzają mnóstwo czasu czytając takie pozycje jak np. “Interna” Szczeklika, “Anatomia człowieka” Bochenka lub “Biochemia” Harpera ilustrowana. Wciąż pojawiają się nowe wersje podręczników, a dzięki zastosowaniu ilustracji, wykresów i rycin nauka staje się nieco łatwiejsza.

Zajęcia w szpitalu

Niezależnie od tego, jakie preferencje ma konkretny student, musi przejść przez różne oddziały szpitali. Ma to na celu nie tylko możliwość zapoznania się bliżej z innymi dziedzinami i nabycie ogólnej wiedzy na temat funkcjonowania szpitala, ale również pozwala zdobyć kontakty z lekarzami innych specjalizacji i pomaga w podjęciu decyzji o tym, jaką specjalizację wybierze w przyszłości student. Jednak zajęcia w szpitalu często weryfikują wcześniejsze wyobrażenia. Ciągły kontakt z pacjentami, umiejętność wydobywania z nich odpowiednich informacji, a jednocześnie radzenia sobie z ich uwagami nie jest łatwa. Tempo pracy wymaga dużego nakładu siły, dyżury bywają cięższe niż mogłoby się wydawać, a pierwsze zetknięcie ze śmiercią pacjentów budzi emocje i jest ogromnym wyzwaniem.

Studia medyczne to wielkie przedsięwzięcie, wymagają nie tylko dużego nakładu pracy, godzin spędzonych na nauce, ale również silnego charakteru i umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *