Diety

Dlaczego przedszkola i szkoły przechodzą na catering?

Catering w przedszkolach

Wielu rodziców obecnych przedszkolaków i uczniów pamięta o obiadach serwowanych za ich czasów przez kucharki. Teraz to coraz rzadsze – zamiast kuchni pojawia się catering.

Catering zwykle nie kojarzy się rodzicom zbyt dobrze – najczęściej jest on wiązany z jedzeniem serwowanym podczas różnego rodzaju wydarzeń, na przykład konferencji, bankietów czy wesel. Catering może być wysokiej jakości, ale czy dobrze sprawdzi się w przypadku żywienia przedszkolnego i szkolnego?

Przygotowywanie posiłków na miejscu, w szkole albo w przedszkolu, wymaga przede wszystkim uzyskania odpowiedniej zgody Sanepidu. Konieczne jest wtedy spełnienie szeregu warunków, które nazywane są dobrymi praktykami higienicznymi i produkcyjnymi. Niestety, tylko niektóre placówki spełniają te wymogi, które dotyczą między innymi metrażu pomieszczeń, ich przeznaczenia, wyposażenia czy wystroju. Normy te są trudne do spełnienia również dla tych placówek, które posiadają starsze kuchnie – w tym przypadku konieczne byłoby ich wyremontowanie, na co nie każda szkoła czy przedszkole posiadają pieniądze.

Utrzymywanie własnej kuchni może być zatem związane z bardzo wysokimi kosztami, co automatycznie będzie przekładało się wtedy na koszty żywienia dzieci. Gdy będą one zbyt wysokie, rodzice nie będą po prostu zainteresowani wykupowaniem posiłków. W rezultacie kuchnia może nie zarobić na siebie, więc nawet poniesione inwestycje mogą się nie opłacić.

W związku z tym coraz częściej posiłki w przedszkolach czy obiady w szkole w Warszawie oraz w innych polskich miastach są dostarczane przez takie firmy jak http://eduservice.pl. W stolicy do dyspozycji są także firmy specjalizujące się w cateringu dla najmłodszych – obsługują przedszkola, szkoły oraz inne placówki. Zatrudniają wykwalifikowanych dietetyków, którzy odpowiadają za tworzenie zbilansowanych, zgodnych z normami posiłków dla dzieci i młodzieży. Jedzenie dostarczane jest najczęściej w specjalnych pojemnikach, dlatego na miejscu jest serwowane jako świeże i ciepłe. Wobec tego catering dla dzieci wcale nie musi być gorszym rozwiązaniem niż własna kuchnia – często jest jeszcze lepszym, ponieważ tańszym i zdrowszym.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *