Diety

Ostropest plamisty – dlaczego tak ważne jest to, by po niego sięgać?

herbatka ziołowa

Jest jednym z cudów natury, które dała nam ona w darze, by pomagać w codziennościach. Przede wszystkim na wątrobę, ale nie tylko – ostropest plamisty to roślina wyjątkowa i niepowtarzalna, a więc i godna uwagi. Dlaczego warto po niego sięgać?

Czym jest ostropest plamisty?

Jest rośliną z rodziny astrowatych, cenioną za działanie antyhepatoksyczne. W Polsce występowanie jego jest ograniczone – znajdziemy tylko jeden rodzaj ostropestu uprawnego. To roślina okrytonasienna, która swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej charakterystycznym plamom na liściach. Jest niezwykle bogaty w wartości lecznicze, a jego zastosowanie dostrzec możemy już w przekazach Pliniusza Starszego z okresu starożytności.

Działanie detoksykujące

Ostropest plamisty jest doskonały przede wszystkim dla wątroby. Stosuje się go do leczenia toksyczno-metabolicznych uszkodzeń tego narządu. Jest on niejako ochroną dla miąższu wątroby, ale także nerek, przed szkodliwym działaniem takich trucizn jak dwusiarczek węgla czy mykotoksyny muchomora sromotnikowego. Wspiera także wątrobę w radzeniu sobie z odtruwaniem organizmu z alkoholu.

Obniża i poprawia

Ostropest plamisty jest niezwykle korzystną rośliną dla naszego układu zdrowotnego. Obniża zawartość bilirubiny we krwi, który jest barwnikiem żółciejącym skórę oraz gałki oczne. Dodatkowo normalizuje parametry AST, ALT oraz GGT. To idealne rozwiązanie nie tylko dla naszej wątroby, choć to dla niej ostropest plamisty jest pierwszym ratunkiem. Warto na niego zwracać także uwagę w trakcie chemioterapii, gdyż osłania on wątrobę przed negatywnym skutkiem leków.

Korzystanie z dobroci natury jest dla nas zbawienne i naturalne, a przez to nie jest toksyczne. Dlatego wybierając ostropest plamisty możemy chronić nasz organizm, a zwłaszcza wątrobę, przed wieloma schorzeniami i złym wpływem toksyn na jej miąższ. To idealna pomoc dla każdego, kto ma problemy z tym narządem.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *