Lifestyle

Jak zagospodarować piwnicę w domu? Stoły tenisowe, winiarnia, sala zabaw, a może spiżarnia?

stół do tenisa

Piwnica niekoniecznie musi oznaczać wyłącznie pomieszczenia gospodarcze na drewno czy węgiel lub przestrzeń na pralnię. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń może pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia mieszkalnego, siłowni, świetlicy ze stołami tenisowymi, winiarni, a nawet pokoju multimedialnego. Sprawdź, jak w ciekawy sposób wykorzystać piwnicę.

Domowa siłownia

Siłownia w piwnicy nie musi kojarzyć się z ciasnym, dusznym pomieszczeniem. Jeśli chcesz, by korzystanie ze sprzętów było nie tylko efektywne, ale tez przyjemne, zadbaj o wystrój miejsca.

Wygładź ściany i pomaluj je na wybrany kolor (najlepiej jasny – biały lub szary). Na podłodze możesz położyć dobrej jakości panele lub drewno. W miejscach, w których staną sprzęty do treningów siłowych, możesz położyć gumową nawierzchnię lub duży, dobrze przytwierdzony do podłoża dywan. Zrezygnuj z kafelków i betonowej nawierzchni.

Domową siłownię możesz wyposażyć nie tylko w atlas, ławeczkę, hantle i sztangi czy urządzenia aerobowe. Jeśli chcesz, aby siłownia pełniła też funkcję sali zabaw, wstaw do niej np. stoły tenisowe. W ofertach dobrych sklepów sportowych znajdziesz stoły tenisowe, które można w łatwy sposób składać i przenosić z miejsca w miejsce.

Spiżarnia

Spiżarnia w piwnicy to oczywiście żadna nowość. Jednak takie rozwiązanie nie musi wcale oznaczać ciasnego, ciemnego pomieszczenia, do którego schodzi się tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Spraw, że spiżarnia w Twoim domu stanie się miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale też przytulnym i estetycznym. Jak to zrobić?

Postaw na mocne regały i szafki w jasnych kolorach. Możesz też wykorzystać drewniane skrzynki na warzywa. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Jasne, ciepłe światło, które dotrze do każdego zakamarka spiżarni to podstawa.

Do domowej spiżarni nie podchodź po macoszemu. Jeśli ograniczysz się do betonowych ścian i podłogi, a żywność będziesz układać na przypadkowo dobranych meblach, wizyty w tym miejscu nie będą kojarzyły się z przyjemnością.

Winiarnia

W piwnicach panują zwykle doskonałe warunki do przechowywania wina. Jest ciemno i chłodno, a do tego różnice temperatur są niewielkie. Podobnie jak w przypadku spiżarni, winiarnia nie musi być pomieszczeniem, do którego wchodzisz po wybraną butelkę i szybko z niego wychodzisz. Zadbaj o czyste, równe ściany, jednakowe meble, elegancką podłogę i klimatyczne oświetlenie. Do winiarni możesz nawet wstawić stolik i krzesła lub kanapy, sprzęt grający i mebel z kieliszkami do degustacji.

Pokój multimedialny

Kino w piwnicy? Czemu nie?! To doskonałe miejsce na urządzenie pokoju multimedialnego. W piwnicach zwykle jest ciemno lub panuje tam półmrok, a to idealne warunki do oglądania filmów czy grania na konsoli.

Duży telewizor lub rzutnik, kanapy i nagłośnienie to podstawowe elementy wyposażenia domowego kina. Poza tym możesz pomyśleć też o barku, małej spiżarce czy nawet wyciszeniu ścian.

Salon gier – stoły tenisowe, bilardowe i inne elementy wyposażenia

Wyremontuj ściany i podłogę. Wstaw stół tenisowy (który możesz złożyć i rozłożyć w łatwy sposób) lub stół bilardowy, a na ścianie powieś tarczę do lotek. Możesz też zaopatrzyć się w zapas gier planszowych. Do tego sprzęt grający, stolik, kanapy lub wygodne krzesła i domowy salon gier gotowy!

Przedstawiliśmy Ci kilka inspiracji, które możesz wykorzystać i połączyć w dowolny sposób. Spiżarnia i winiarnia w jednym? Salon gier i pokój multimedialny? Dlaczego nie? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *