Lifestyle

Jak zrzucić zbędne kilogramy, zanim przyjdzie wiosna — kilka praktycznych wskazówek

dieta

Zima to czas, kiedy łatwo przybrać na wadze. Brak słońca i paskudna pogoda sprawią, że chętniej sięgamy, bo bardziej kaloryczne dania oraz mamy znacznie mniej ruchu. Jak zrzucić zbędne kilogramy przed nadejściem wiosny? Jakie zasady pozwolą zadbać o zgrabną sylwetkę, bez efektu jojo? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jedz regularnie i nie podjadaj

Jednym z największych wrogów odchudzania jest podjadanie między posiłkami. Zasady zdrowego żywienia wskazują, że optymalna ilość dla organizmu to 4-5 posiłków spożywanych co 3-4 godziny. Trzeba jednak pamiętać, że wliczane jest w to wszystko, co jemy, każdy owoc, każda czekoladka, czy paczka chipsów. Dlatego przed rozpoczęciem diety pozbądź się ze swojego mieszkania wszystkich kuszących i niezdrowych przekąsek oraz słodyczy.

Warto również zadać o właściwą kaloryczność posiłków i ich skład. Zmniejsz przede wszystkim ilość tłuszczów oraz węglowodanów. Postaw na chude mięso, produktu nabiałowe, oraz z mąki wieloziarnistej. Słodkie przekąski zastąp orzechami i owocami. Pij również dużo wody od 1,5 do 2 litrów na dobę, ułatwi Ci to oczyszczenie organizmu oraz zmniejszy łaknienie.

Zwiększ ilość warzyw i owoców w codziennej diecie

Zadbaj by Twoje posiłki, były bogate w warzywa i owoce. Ma to znaczący wpływ na proces odchudzania. Warzywa i owoce i stanowią zaś bogate źródło składników pokarmowych takich jak: żelazo, wapń, cynk, magnez, mangan, czy potas, witamin: C, A, K, E, PP, a także składników bioaktywnych hamujących procesy zapalne i działanie wolnych rodników.

Pamiętaj jednak, że owoce zawierają fruktozę, dlatego należy spożywać ich mniej niż warzyw, a stosunek powinien wynosić 4/1 (3/4 warzywa, ¼ owoce). Owoce najlepiej spożywać na surowo, warzywa zaś również duszone, czy gotowane.

Smacznym urozmaiceniem diety są soki owocowo-warzywne. Można przygotowywać je samemu w domu lub skorzystać z oferty soków gotowych. Nie kupuj jednak dostępnych w sklepach soków w kartonach, ponieważ zawierają duże ilości cukru. Znacznie lepszą opcją są diety sokowe dostępne na https://fit-juice.pl/diety-sokowe/. Ich skład opracowany jest przez doświadczony dietetyków. Są to mieszanki owocowo-warzywne o różnym działaniu, wspomagają detoks organizmu, wzmacniają odporność oraz dodają energii. Mogą stanowić dodatek do diety lub samodzielną dietę sokową, która może trwać od 1 do 5 dni.

Zadbaj o aktywność fizyczną każdego dnia

By zadbać o zgrabną sylwetkę, niezbędna jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej każdego dnia. Choć WHO zaleca około 30 minut dziennie lub 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej, nie zawsze to wystarcza. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają pracę siedzącą i jeżdżą do pracy samochodem, przez co w ciągu dnia maja niezwykle mało ruchu. W takiej sytuacji dawka ćwiczeń powinna być znacznie większa. Istotna jest również intensywność aktywności, na jaką się zdecydujesz. Jeśli decydujesz się na zwykły spacer, będzie musiał trwać dłużej, niż np. jogging, by spalić tę samą ilość kalorii. Czasem wystarczy zmiana codziennych nawyków i jeżdżenie np. do pracy rowerem, a nie samochodem. Możesz również wygospodarować 3 godziny tygodniowo, by uczęszczać na siłownię lub inne zajęcia ruchowe. Choć początki będą trudne, zobaczysz, że z czasem zaczniesz osiągać oczekiwane efekty.

Pamiętaj, że sen i odpoczynek pomagają w odchudzaniu

Szybki tryb życia, zbyt mała ilość snu oraz stres w pracy i w domu prowadzą do wydzielanie się tzw. hormonów stresowych. Powodują one zaburzenia w wydzielaniu hormonów, odpowiedzialnych między innymi za poczucie głodu, częściej więc sięgamy po przekąski i słodycze.

Zadbaj o codzienny relaks, stosując na przykład medytacje lub ćwicząc jogę. Pamiętaj również, że wyjeżdżając na wakacje pozostawić wszystkie obowiązki zawodowe na miejscu. Inaczej nie dasz szansy swojemu umysłowi na prawdziwe odprężenie.

Istotna jest również ilość snu. Naukowcy ustalili, że minimalna dawka snu, dzięki której mózg może się regenerować to 6 godzin, ilość optymalna to 7-8 godzin snu na dobę.

Właściwa ilość odpoczynku, nie tylko ułatwi Ci odchudzanie, lecz również ochroni przed coraz częściej występującymi chorobami, takimi jak nerwica, czy depresja.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *